Egyesületünk közleménye a Fővárosi Közgyűlés mai döntésével kapcsolatban:
A mai napon Budapest Főváros Közgyűlése a gödöllői HÉV és az M2 metróvonal összekötésére vonatkozó javaslat támogatásáról döntött.
A javaslat szerint a két vonal összekötése során a Puskás Ferenc Stadion állomás kis mértékben átépül, új Törökőr állomás létesül, a Pillangó utca állomást követően a metró a Kerepesi út alatt kerül továbbvezetésre, majd Rákosfalva HÉV-megálló környékén jönne újra a felszínre az Örs vezér tere állomástól felsővezetékes áramellátással közlekedve.
A Metróért Egyesület álláspontja az, hogy a beruházás költségei meglehetősen magasnak mondhatóak az elérhető hasznokhoz viszonyítva, mindamellett Budapest gyorsvasúti (metró és HÉV) közlekedésében számos magasabb hozadékú javítási lehetőség kínálkozik.
Ahogy korábban azt a Balázs Mór Terv véleményezése során is jeleztük, égetőbb problémának gondoljuk Dél-Pest valódi gyorsvasúti kapcsolatának megteremtését, illetve Rákoskeresztúr gyorsvasúti kapcsolatát az M3 metróvonalhoz kapcsolódóan látjuk célszerűnek megoldani.
A HÉV-hálózat integrációjának valódi előnyei nem világosak, két teljesen eltérő üzemről beszélhetünk a csúcsidőben 2,5 percenként közlekedő metró és a 10 perces követési idejű HÉV vonatkozásában.
Amennyiben a HÉV-hálózat városi közlekedési integrációja Budapest stratégiai elképzelése, akkor azt célszerűbbnek látjuk akár a villamoshálózatba bekapcsolással elérni (és legalább csúcsidőn kívül a HÉV szerelvényeit kisebb kapacitással, de sűrűbben közlekedtetni), mint ahogy az pl. Innsbruck esetében történik.
Szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy az M2 metró több frekventált állomása keskeny (kb. 2 Méter széles) peronokkal épült. –Keleti pu, Blaha Lujza tér, Batthyány tér. Ezeken az állomásokon már jelenleg is egy-egy járatkimaradás esetén nehezen kezelhető zsúfoltság alakul ki. Rákoskeresztúr gyorsvasúti kapcsolata a K-Ny vonallal már akár balesetveszélyes állapotokat hozhatna magával. Célszerű a kapacitás tartalékkal rendelkező és hamarosan megújuló M3 felé terelni a forgalombővülést. Amennyiben megvalósulna a Gödöllői HÉV integrálása a 2-es vonalba, az említett állomásokon a továbbközlekedő (hibrid) szerelvényekre várakozó utasok szintén nem kívánatos állapotokat okozhatnak a jobb vágány állomásain. A 2-es vonalon alkalmazott vonatbefolyásoló rendszer további indokolatlan költségekkel jár egy hibrid üzem esetén, továbbá megválaszolhatatlan, hogy a feleslegessé váló néhány éves Alstom szerelvények (6-10 db) további sorsa mi lesz.
2013-06-23