Viselkedési tanácsok rendkívüli helyzetben metrón való utazáskor
Moszkvában láttunk egy "Mit tegyen, ha..." típusú plakátot a metróállomásokon, elkészítettük ennek a budapesti viszonyokra alakított változatát. Reméljük közkincs lesz, javítást észrevételt örömmel várjuk.
Ha valamit elvesztett a metró területén, akkor személyesen az állomási személyzetnél vagy a Budapest VII. kerület Akácfa utca 18. címen, illetve telefonon a BKV INFO vonalon, a 258-4636/1.6-os almenüpont érdeklődhet.
Ha valamilyen tárgya a vágányok közé esett, akkor azonnal értesítse az állomási személyzetet az állomás bejáratánál található forgalmi ügyeleten vagy a peronon található segélyhívón keresztül. Ne kísérelje meg a tárgy kivételét, az balesetveszélyes lehet. Nagy méretű tárgy esetén nyomja meg a peronon található vészkapcsolót, amellyel leállíthatja a vonatforgalmat.
Ha tüzet észlel a kocsiban, sürgősen lépjen kapcsolatba a járművezetővel az utastéri telefonon,illetve az állomási megállás után személyesen. Ne nyissa ki a kocsi ajtaját, cselekedjen higgadtan.
Ha tüzet észlel az állomáson, a forgalmi ügyeleten vagy a segélyhívón keresztül lépjen kapcsolatba az állomási személyzettel.
Ha a vágányok közé esik, ne kíséreljen meg kimászni, mert életveszélyes áramütést szenvedhet. Hangos kiabálással hívja fel a többi utas figyelmét az eseményre. Menjen a peron eleje (az érkező vonat megállási helye) felé, de közben figyeljen az esetleges érkező szerelvényre is.
Ha a vágányok közé esett és megsérült vagy vonat közeledik, akkor azonnal feküdjön a sínek közé a sínekkel párhuzamosan, fejjel az érkező vonat felé. Maradjon ebben a helyzetben, amíg nem kap segítséget.
Ha azt látja, hogy valaki a vágányok közé esett, nyomja meg a peronon elhelyezett vészkapcsolót, amellyel az áramszedő sín feszültségmentesítése megtörténik. Ha érkező vonatot lát, akkor utasítsa a beesett személyt, hogy feküdjön a sínek közé.
Ha dulakodást vagy rongálást észlel a szerelvényen, akkor az utastéri vészjelzőn keresztül vagy a következő állomáson értesítse a járművezetőt, illetve az állomási személyzetet. A rendőrséget ők fogják értesíteni.
Ha rosszullétet észlel a vonaton, az utastéri vészjelzőn keresztül értesítse a járművezetőt, aki a következő állomásra mentőket tud hívni. A rosszullétes utas részére ezután nyújtson elsősegélyt a többi utas bevonásával.
Ha rosszullétet lát az állomáson, azonnal értesítse az állomási személyzetet a segélyhívón keresztül vagy személyesen. A rosszullétes utas részére ezután nyújtson elsősegélyt a többi utas bevonásával.
Ha a mozgólépcső hirtelen megáll, kapaszkodjon erősen és a megállás után se engedje el a korlátot, mert a mozgólépcső hirtelen elindulhat. Kövesse az állomási személyzet utasításait.
Ha valaki elesik a mozgólépcsőn, azonnal nyomja meg a vészleállító nyomógombot, illetve kérje meg erre a többi utast. A sérültet kísérjék a forgalmi ügyeletre, ahol elsősegélyt kaphat, illetve hozzá mentőt lehet hívni.